Logo

We were inspired by the values of Erzurum while creating our logo.
Seljuk architecture has left countless legacies and works not only on our culture but also on world culture. The Seljuks greatly valued education, science, and art, contributing lots of architectural works to our culture. Our logo was crafted by the unique art of the period, as the Great Anatolian Seljuk Empire, one of the most significant civilizations in this geography that hosted our civilization, had a wide cultural heritage.
Distinct motifs from the historical structures of Erzurum, namely Yakutiye Madrasa and the Twin Minaret Madrasa, were used in an original way. We aimed to add color to our logo with snowflake symbols, based on the title of winter hometown due to our city’s geographical location. Inspired by the Seljuk Star because it is the most valuable part of our history, culture, and artistic heritage.

We would like to thank Erzurum Metropolitan Municipality and Ufuk Çetinkaya for the design of our logo

Logomuzu Oluştururken Erzurum’un Değerlerinden İlham Aldık

Selçuklu mimarisi yalnızca bizim kültürümüze değil dünya kültürüne sayısız miras ve eser bırakmıştır. Selçuklular eğitim, bilim ve sanata çok kıymet vermiş. birçok mimari eseri de kültürümüze katmıştır. Logomuz, medeniyetimize ev sahipliği yapmış bu coğrafya da en önemli uygarlıklardan biri olan Anadolu Selçuklu Devleti’nin geniş bir kültürel mirasa sahip olmasından dolayı dönemin eşsiz sanatından ilham alınarak yapıldı.

Erzurum’umuzun tarihi yapıları Yakutiye Medresesi ve Çifte Minareli Medresesi motiflerinden özgün bir şekilde yararlanıldı. Şehrimizin coğrafi konumu dolayısıyla kış memleketi ünvanından yola çıkarak kar tanesi simgeleriyle de logomuza renk katmayı amaçladık. Tarihimizin, kültürümüzün ve sanatsal mirasımızın en kıymetli parçası olmasından hareketle Selçuklu Yıldızı’ndan ilham aldık.